16'TH ANNUAL PIT RUN'S 5K & 10K

                       IN MEMORY OF OFFICIER RICKY J. "PIT" PARISIAN

                                 NEAHWA PARK, ONEONTA, NY

                                  SUNDAY OCTOBER 4, 2009

 

                              RESULTS BY FINISH RIGHT TIMING

                         518-312-0886         WWW.FINISHRIGHT.COM

 

Place Name                Age S City                   St 5k      Pace 

===== =================== === = ===============        == ======= =====

    1 Michael Roda         33 M Albany                 NY   17:19  2:48

    2 Ben Howard           19 M Masonville             NY   19:26  3:08

    3 Ethan Whitney        18 M Afton                  NY   19:50  3:12

    4 James Jones          20 M Oneonta                NY   20:02  3:14

    5 Dominic Williams     18 M Sidney                 NY   20:13  3:16

    6 Jamie Carroll        47 M Oneonta                NY   20:32  3:19

    7 Gloria Smith         37 F Oneonta                NY   20:59  3:23

    8 Jody Taylor          44 M Maryland               NY   21:36  3:29

    9 Padriac Alvin        17 M Otego                  NY   21:37  3:29

   10 Joseph Acanfora      17 M S New Berlin           NY   21:38  3:29

   11 Dan Nelson           15 M Otego                  NY   21:54  3:32

   12 Kevin McCarthy       52 M Gilbertsville          NY   22:07  3:34

   13 Mathew Robinson      13 M Oneonta                NY   22:23  3:36

   14 Joyce Goodrich       51 F Glenville              NY   22:28  3:37

   15 Luke Anderson        13 M Oneonta                NY   22:32  3:38

   16 Kelsea Webster       13 F Morris                 NY   22:41  3:39

   17 Emily Leboffe        14 F Moris                  NY   22:42  3:40

   18 Eric Kubis           23 M Cherry Valley          NY   22:48  3:41

   19 James Utter          46 M Sidney                 NY   22:54  3:41

   20 Milo Cowles          13 M Franklin               NY   22:58  3:42

   21 William Couperthwal  45 M Otego                  NY   23:02  3:43

   22 Elijah Rutledge      13 M Westville              NY   23:04  3:43

   23 Ryan Crean           14 F Laurens                NY   23:11  3:44

   24 Jeremy Morgan        23 M Sidney                 NY   23:19  3:46

   25 Terevor Drayn        20 M Oneonta                NY   23:19  3:46

   26 Jeffrey Sautis       54 M Otego                  NY   23:26  3:47

   27 Dick Lehr            55 M Belmont                MA   23:26  3:47

   28 Brandon Bostwick     15 M Milford                NY   23:42  3:49

   29 Nikita Fedorov       20 M East Northport         NY   23:46  3:50

   30 James Longo          13 M Oneonta                NY   23:54  3:51

   31 Paul Bischoff        13 M Oneonta                NY   23:56  3:51

   32 Kai Davies           12 M Oneonta                NY   23:56  3:51

   33 Josh Rutherford      14 M Laurens                NY   23:59  3:52

   34 Ferdinand Dejoseph   53 M Unadilla               NY   24:01  3:52

   35 Erin Glotzer         14 F Oneonta                NY   24:04  3:53

   36 Pheonix Howard       14 M W Oneonta              NY   24:06  3:53

   37 Carly Brundige       17 F Latham                 NY   24:08  3:54

   38 Erika Oesterle       58 F Stamford               NY   24:10  3:54

   39 Steven Smith         34 M Cobleskill             NY   24:14  3:54

   40 Rachel Gleason       20 F Walton                 NY   24:27  3:57

   41 Kenneth Ackerman     22 M Oneonta                NY   24:40  3:59

   42 Jordan Colone        14 M Maryland               NY   24:41  3:59

   43 Shelby Cleaveland    14 F Oneonta                NY   24:51  4:00

   44 Eric Michelitsch     16 M Oneonta                NY   24:53  4:01

   45 Blake Elliott        12 M Milford                NY   24:54  4:01

   46 Kevin Burns          16 M Oneonta                NY   25:00  4:02

   47 Joshua Winchester    14 M Unadilla               NY   25:06  4:03

   48 Larry Martin         41 M Potsdam                NY   25:07  4:03

   49 Eric Coe             21 M Fly Creek              NY   25:07  4:03

   50 Scott Fisher         44 M Sidney                 NY   25:08  4:03

   51 Jen Pros             33 F Oneonta                NY   25:12  4:04

   52 Seth Diters          23 M Gilbertsville          NY   25:22  4:05

   53 Jeff Slawson         46 M Orchard Park           NY   25:25  4:06

   54 Kevin Sutton         16 M Afton                  NY   25:27  4:06

   55 Carlton Cleveland    41 M Oneonta                NY   25:33  4:07

   56 Breanne Byam         17 F Oneonta                NY   25:33  4:07

   57 Camy Cleaveland      14 F Oneonta                NY   25:37  4:08

   58 Michael McHenry      24 M Johnstown              NY   25:48  4:09

   59 Ryan Layman          12 M Oneonta                NY   25:55  4:11

   60 Robert Fisher        65 M Delhi                  NY   25:56  4:11

   61 David Harrigan       38 M Ilion                  NY   26:02  4:12

   62 Brett Roser          20 M Oriskany               NY   26:21  4:15

   63 Megan Andrews        23 F Cooperstown            NY   26:21  4:15

   64 Gabby Bard           14 F Beford                 MA   26:24  4:15

   65 Lillian Stensland    17 F South New Berli        NY   26:24  4:15

   66 Tim Mullinnex        31 M Oneonta                NY   26:31  4:16

   67 Tyler Southard       17 M Oneonta                NY   26:41  4:18

   68 Jerry Mackey         38 M West Oneonta           NY   26:43  4:18

   69 Alaycia Chickerell   15 F Oneonta                NY   26:50  4:20

   70 Jody Wisse           55 F Oneonta                NY   26:53  4:20

   71 Samuel Baskin        12 M Oneonta                NY   26:54  4:20

   72 Matthew Longo        11 M Oneonta                NY   26:58  4:21

   73 Dave Cross           52 M Endicott               NY   27:02  4:21

   74 James Wolf           30 M Edmeston               NY   27:05  4:22

   75 Cheryl Robinson      30 F Edmeston               NY   27:05  4:22

   76 Jaysen Murphy        24   Oneonta                NY   27:06  4:22

   77 Dominic Taylor       15 M Delhi                  NY   27:06  4:22

   78 Ryan McKee           09 M Oneonta                NY   27:11  4:23

   79 Noah Hecox           10 M Cooperstown            NY   27:12  4:23

   80 Peter Paluch         12 M Oneonta                NY   27:12  4:23

   81 Peter Paluch         59 M Oneonta                NY   27:12  4:23

   82 Meagan Martel        23 F Davenport              NY   27:22  4:25

   83 Meghan McGraw        35 F Otego                  NY   27:23  4:25

   84 Jennifer Critti      33 F Oneonta                NY   27:24  4:25

   85 Greg Muehl           49 M Schenevus              NY   27:28  4:26

   86 Samantha Dumond      16 F Walton                 NY   27:29  4:26

   87 Jeremy Hanselman     19 M East Meredith          NY   27:32  4:26

   88 Alex Vogler          24 M Oneonta                NY   27:36  4:27

   89 Jan Latham           43 F Unad                   NY   27:37  4:27

   90 Jaspar Humphries     14 M Otego                  NY   27:40  4:28

   91 Colleen Byam         14 F Oneonta                NY   27:42  4:28

   92 Matthew Albright     35 M Delhi                  NY   27:47  4:29

   93 Steve Clark          34 M Speculator             NY   27:50  4:29

   94 John Bugyi           28 M New Lisbon             NY   27:51  4:29

   95 Thad Demulder        43 M Sidney                 NY   27:56  4:30

   96 Molly Clune          18 F Laurens                NY   28:00  4:31

   97 Kate McCarthy        49 F Lockport               NY   28:11  4:33

   98 Phillip Andrews      28 M Cooperstown            NY   28:14  4:33

   99 Sean MacInerney      20 M Oneonta                NY   28:20  4:34

  100 Andrew Morell        09 M Oneonta                NY   28:20  4:34

  101 David Morell         39 M Oneonta                NY   28:21  4:34

  102 Marly Daviews        10 F Oneonta                NY   28:24  4:35

  103 Noah Maben           12 M Oneonta                NY   28:27  4:35

  104 Eli Wise             11 M Oneonta                NY   28:27  4:35

  105 Winfield Maben       13 M Oneonta                NY   28:29  4:35

  106 Elizabeth Szwejbka   17 F Cooperstown            NY   28:36  4:37

  107 Dean Howard          11 M Masonville             NY   28:39  4:37

  108 Dan Decker           14 M Oneonta                NY   28:44  4:38

  109 Akiva Garfield       09 M Oneonta                NY   28:46  4:38

  110 Laura Sikkema        51 F Cooperstown            NY   28:46  4:38

  111 Marie Drislane       54 F Schenectady            NY   28:49  4:39

  112 Cody Mananero        12 M Otego                  NY   28:53  4:39

  113 Ryan Dunn            11 M Minneapolis            MN   28:54  4:39

  114 Jonah Hall           12 M Otego                  NY   28:55  4:40

  115 Gabriel Dejoseph     12 M Unadilla               NY   28:56  4:40

  116 Jennifer Hecox       35 F Cooperstown            NY   28:58  4:40

  117 Joshua Mistler       28 M Oneonta                NY   28:58  4:40

  118 Katherine Bakhuizen  16 F Gilberstville          NY   29:00  4:40

  119 Logan Hazzard        11 M Oneonta                NY   29:01  4:41

  120 Amy Beueridge        32 F East Meredith          NY   29:08  4:42

  121 Patrick Costello     56 M Oxford                 NY   29:09  4:42

  122 Charles Whitmore     22 M Oneonta                NY   29:13  4:43

  123 Angela Ross          25 F Oneonta                NY   29:14  4:43

  124 Elizabeth Gundlach   21 F Davenport              NY   29:14  4:43

  125 Ceili Getman         13 F Oneonta                NY   29:17  4:43

  126 Philip Kraft         25 M Gilbertsville          NY   29:18  4:43

  127 Michael O'Donnell    35 M Oneonta                NY   29:18  4:43

  128 Liz Walls            24 F Oneonta                NY   29:20  4:44

  129 Rich Latham          59 M Unadilla               NY   29:27  4:45

  130 Keira Layman         10 F Oneonta                NY   29:27  4:45

  131 D Layman             47 M Oneonta                NY   29:27  4:45

  132 Barb Utter           54 F Sidney                 NY   29:28  4:45

  133 Wade Harman          35 M Oneonta                NY   29:32  4:46

  134 Kathy Smith          44 F W Oneonta              NY   29:33  4:46

  135 Glenn Graves         55 M Delhi                  NY   29:35  4:46

  136 Olivia Leboffe       12 F Morris                 NY   29:36  4:46

  137 Melissa Estevez      25 F Sidney                 NY   29:39  4:47

  138 Meredith Szyikowski  23 F Bainbridge             NY   29:39  4:47

  139 Daniel Parisian      21 M Saugerties             NY   29:39  4:47

  140 Dan Theisen          48 M Redhook                NY   29:39  4:47

  141 Erin Hodges          26 F Oneonta                NY   29:45  4:48

  142 James Lamonica       20 M Greathills             NY   29:47  4:48

  143 Dellene Carson       43 F Oneonta                NY   29:47  4:48

  144 Kelly Tavarone       40 F Oneonta                NY   29:49  4:48

  145 Brenda Martin        37 F Potsdam                NY   29:53  4:49

  146 Carol Follett        58 F Oneonta                NY   29:55  4:49

  147 Matthew Kane         19 M Oneonta                NY   30:00  4:50

  148 Muga Katoke          40 M Oneonta                NY   30:04  4:51

  149 Markus Matz          41 M Carmel                 NY   30:05  4:51

  150 Liam Alvin           12 M Otego                  NY   30:06  4:51

  151 Melissa Stevens      45 F Otego                  NY   30:07  4:51

  152 Christopher Matz     40 M East Meredith          NY   30:09  4:52

  153 Selinda Schlierman   24 F Davenport              NY   30:11  4:52

  154 John Levine          18 M Oneonta                NY   30:13  4:52

  155 Jim Carey            59 M Franklin               NY   30:16  4:53

  156 Amanda Hoepker       23 F Schenevus              NY   30:20  4:53

  157 Samuel Ernst         10 M New Berlin             NY   30:22  4:54

  158 Rebecca Dean         36 F Johnson City           NY   30:23  4:54

  159 Wendy Hanselman      46 F East Meredith          NY   30:30  4:55

  160 Sarah Taggart        17 F Bainbridge             NY   30:30  4:55

  161 Kiel Lampe           26 M Oneonta                NY   30:31  4:55

  162 Nancy Scanlon        20 F Oneonta                NY   30:34  4:55

  163 Jamey Parslow        25   Davenport              NY   30:38  4:56

  164 Duane Ritter         33 M Oneonta                NY   30:38  4:56

  165 Jennifer Havens      18 F Oneonta                NY   30:40  4:57

  166 Sherry Georgeson     18 F Colliersville          NY   30:40  4:57

  167 Stephanie Birkhimer  17 F Oneonta                NY   30:40  4:57

  168 Koren Rybine         29 F Endwell                NY   30:42  4:57

  169 Tim Myers            21 M Apalachin              NY   30:44  4:57

  170 Dan Myers            46 M Apalachin              NY   30:45  4:57

  171 Wendy Buckley        41 F Meridale               NY   30:48  4:58

  172 Bennett Eggler       11 M Oneonta                NY   30:50  4:58

  173 Joe Casassa          11 M Oneonta                NY   30:51  4:58

  174 Adam Rutherford      09 M Laurens                NY   30:53  4:59

  175 Cathie Paluch        57 F Oneonta                NY   30:55  4:59

  176 Bri Tyler            21 F Oneonta                NY   30:57  4:59

  177 M Bernadette Ryan    56 F Fly Creek              NY   31:01  5:00

  178 Tammy Martin         35 F Norwich                NY   31:05  5:01

  179 Jessica Kline        28 F Oneonta                NY   31:13  5:02

  180 Sarah Conroe         21 F Morris                 NY   31:14  5:02

  181 Robert White         38 M Schenectady            NY   31:19  5:03

  182 Timothy Teeter       49 F Ilion                  NY   31:21  5:03

  183 Samantha Meyerhoff   17 F Oneonta                NY   31:22  5:03

  184 Toke Knudsen         35   Oneonta                NY   31:23  5:03

  185 David Barnes         29 M Downsville             NY   31:23  5:03

  186 Jacob Katoke         10 M Oneonta                NY   31:28  5:04

  187                                                       31:29  5:04

  188 Teddy McGraw         07 M Oneonta                NY   31:35  5:05

  189 Sue Hoepker          49 F Schenevus              NY   31:38  5:06

  190 Alicia Sebeck        15 F Morris                 NY   31:39  5:06

  191 Beverly Marschilok   33 F Dehli                  NY   31:41  5:06

  192 Patrick Dunn         11 M Minneapolis            MN   31:42  5:06

  193 Danielle Odell       36 F Oneonta                NY   31:42  5:07

  194 Lilly Katoke         13 F Oneonta                NY   31:46  5:07

  195 Rita Jane Murtagh    57 F Duanesburg             NY   31:47  5:07

  196 Amy Kropp            32 F Maryland               NY   31:52  5:08

  197 Zoe Mahlum           20 F Endwell                NY   31:57  5:09

  198 James Mahlum         52 M Endwell                NY   31:57  5:09

  199 Antoinette Cotton    18 F Switzerland                 32:03  5:10

  200 V. Daniel Robinson   53   Oneonta                NY   32:04  5:10

  201 Carly Gundlach       16 F Davenport              NY   32:06  5:10

  202 David Evans          53 M Oneonta                NY   32:08  5:11

  203 Michele Couperthwal  43 F Otego                  NY   32:12  5:11

  204 Dawn Mushtare        40 F Oneonta                NY   32:18  5:12

  205 Sarah Purdy          27 F Morris                 NY   32:21  5:13

  206 Bridgette Colburn    12 F Burlington Flat        NY   32:24  5:13

  207 James Cox            24 M Mount Vision           NY   32:24  5:13

  208 Brenda Rutherford    41 F Laurens                NY   32:24  5:13

  209 Kathy Bell           49 F Cooperstown            NY   32:27  5:14

  210 Denise Soke          57 F Walton                 NY   32:31  5:14

  211 Jeanne Knowles       55 F Maryland               NY   32:36  5:15

  212 Heather Pruchansky   21 F Naples                 FL   32:39  5:16

  213 Michelle Francis     36 F Windsor                NY   32:41  5:16

  214 Lynn Ontl            38 F Davenport              NY   32:41  5:16

  215 Emily Dean           10 F Brooklyn               NY   32:41  5:16

  216 Randy Ontl           40 M Davenport              NY   32:42  5:16

  217 Trevor Decker        14 M Oneonta                NY   32:43  5:16

  218 Heather White        14 F Oneonta                NY   32:45  5:17

  219 Rachel Murello       12 F Otego                  NY   32:45  5:17

  220 Jennifer White       38 F Schenectady            NY   32:47  5:17

  221 Deborah Cole-Spatar  51 F Oneonta                NY   32:50  5:17

  222 Lisa Miller          39 F Oneonta                NY   32:58  5:19

  223 Lori Heggenstaller   38 F Mount Upton            NY   33:00  5:19

  224 Carol Diters         55 F Gilbertsville          NY   33:06  5:20

  225 Stacy Ferris         24 F Worcester              NY   33:06  5:20

  226 Natasha Brunner      31 F Cooperstown            NY   33:06  5:20

  227 Jenna McCoy          16 F Edmeston               NY   33:08  5:20

  228 Amber Cook           31 F Sidney                 NY   33:11  5:21

  229 Cliff Brunner        40 M Cooperstown            NY   33:12  5:21

  230 Jenn Scott           20 F Oneonta                NY   33:18  5:22

  231 Lizette Holliday     13 F Milford                NY   33:27  5:23

  232 Cole Leboffe         11 M Morris                 NY   33:27  5:23

  233 Andrea Sebeck        34 F Albany                 NY   33:28  5:24

  234 Margaret Ernst       11 F New Berlin             NY   33:28  5:24

  235 Charlotte Lee        10 F Oneonta                NY   33:35  5:25

  236 Thomas Slicer        15 M Oneonta                NY   33:43  5:26

  237 Diane Finch          55 F Otego                  NY   33:45  5:26

  238 Donna Lee            43 F Oneonta                NY   33:49  5:27

  239 Kathleen Francisco   14 F West Oneonta           NY   33:51  5:27

  240 Erin Dye             30 F Bridgewater            NY   33:51  5:27

  241 Nicole Valentine     25 F Oneonta                NY   33:52  5:27

  242 Tera Buckley         31 F Endicott               NY   33:54  5:28

  243 Patti Taggart        52 F Franklin               NY   33:54  5:28

  244 Jessica McChesney    21 F Oneonta                NY   33:55  5:28

  245 Kayleigh Lieberman   21 F Oneonta                NY   33:55  5:28

  246 Susan Longo          49 F Havertown              PA   33:57  5:28

  247 Russ Southard        53 M Oneonta                NY   33:57  5:28

  248 John Rafier          62 M Oneonta                NY   33:57  5:28

  249 David Kropp          30 M Oneonta                NY   34:00  5:29

  250 Emily Tokarowski     16 F Unadilla               NY   34:11  5:30

  251 Pip Doherty          12 F East Worcester         NY   34:11  5:31

  252 Jessie Thompson      12 M Worcester              NY   34:11  5:31

  253 Jamie Thompson       12 F Worcester              NY   34:12  5:31

  254 Taylor Microni       08 F Oneonta                NY   34:17  5:31

  255 Jeanine Microni      26 F Oneonta                NY   34:20  5:32

  256 Larry Nelson         42 M Otego                  NY   34:23  5:32

  257 Ed De Forest         45 M Otego                  NY   34:23  5:32

  258 Stephen De Forest    12 M Otego                  NY   34:23  5:33

  259 James Tuthill        20 M Manorville             NY   34:29  5:33

  260 Dylan Crean          11 M Laurens                NY   34:34  5:34

  261 William Crean        48 M Laurens                NY   34:35  5:34

  262 Ashley Wisse         23 F Oneonta                NY   34:37  5:35

  263 Sienna Wisse         16 F Oneonta                NY   34:37  5:35

  264 Robert Wisse         54 M Oneonta                NY   34:37  5:35

  265 Mark Diana           14 M Utica                  NY   34:38  5:35

  266 Barbara Turnbull     58 F Edmeston               NY   34:42  5:35

  267 Tierney Quinn        20 F Oneonta                NY   34:50  5:37

  268 Lauren Wiliams       17 F Cassville              NY   34:52  5:37

  269 Jonathan Ackley      12 M Franklin               NY   34:53  5:37

  270 Logan Eltz           15 F Morris                 NY   34:54  5:37

  271 Al Camp              80 M Otego                  NY   34:54  5:37

  272 Faith Critti         26 F Oneonta                NY   34:55  5:38

  273 Deborah Teeter       47 F Ilion                  NY   34:58  5:38

  274 Victoria Caicedo     10 F Grand Island           NY   34:58  5:38

  275 Gabrielle McLain     11 M Salt Point             NY   34:59  5:38

  276 Victoria Lew         19 F Chester                NY   35:07  5:39

  277 Amy Sulas            33 F Schenevus              NY   35:08  5:40

  278 Ali Eichler          10 F Oneonta                NY   35:08  5:40

  279 Evelyn Carino        20 F Oneonta                NY   35:08  5:40

  280 Kirsten Brownell     09 F Franklin               NY   35:09  5:40

  281 Emily Brownell       45 F Franklin               NY   35:16  5:41

  282 David Brownell       50 M Franklin               NY   35:16  5:41

  283 Cindy Carey          56 F Franklin               NY   35:18  5:41

  284 Karen Alvin          43 F Otego                  NY   35:20  5:42

  285 Amber Romano         25 F Franklin               NY   35:24  5:42

  286 Aleda Koehn          71 F Oneonta                NY   35:31  5:43

  287 Denis Hennessy       71 M Mt. Vision             NY   35:38  5:45

  288 Jason Bardomir       36 M Plattsburgh            NY   35:47  5:46

  289 Tom Spychalski       43 M Unadilla               NY   35:55  5:47

  290 Elaine Bugyi         51 F Oneonta                NY   35:56  5:47

  291 Alison Coe           32 F Oneonta                NY   35:58  5:48

  292 Stephen Fessenden    51 M Endwell                NY   35:59  5:48

  293 Anne M. Laboda       47 F Catonsville            MD   35:59  5:48

  294 Claire Coe           09 F Oneonta                NY   35:59  5:48

  295 Charlene Donnell     51 F Oneonta                NY   36:34  5:54

  296 Linda Rowinski       50 F Oneonta                NY   36:42  5:55

  297 Nicole Harmer        12 F Maryland               NY   36:45  5:55

  298 Hailey Bennett       12 F Oneonta                NY   36:45  5:55

  299 Priscilla Heath      26 F Oneonta                NY   36:46  5:55

  300 Erin O'Meally        31 F Guilderland            NY   36:46  5:55

  301 Leah Goins           11 F Schenevus              NY   36:49  5:56

  302 Emily Quackenbush    30 F Oneonta                NY   37:11  6:00

  303 Danielle Tonner      35 F Oneonta                NY   37:13  6:00

  304 Stephanie Hulbert    36 F Oneonta                NY   37:27  6:02

  305 James Cone           18 M Otego                  NY   37:31  6:03

  306 Skip Endress         68 M Laurens                NY   37:37  6:04

  307 Rhonda Baker         38 F Binghamton             NY   37:49  6:06

  308 Michelle Beaudette   28 F Biddeford              MA   37:50  6:06

  309 Teagan Mackey        20 F West Oneonta           NY   37:51  6:06

  310 Courtney Mackey      37 F West Oneonta           NY   37:52  6:06

  311 Leeza Shultz         09 F West Oneonta           NY   37:52  6:06

  312 Eric Cross           21 M Oneonta                NY   37:52  6:06

  313 Rosemary Barber      13 F Stamford               NY   37:52  6:06

  314 Caitlyn Moser        13 F Stamford               NY   37:53  6:06

  315 Kelly McGraw         43   Oneonta                NY   37:54  6:06

  316 Caroline McGraw      10 F Oneonta                NY   37:54  6:06

  317 Mary Catella         09 F Oneonta                NY   37:54  6:06

  318 Karen Telarico       40 F Oneonta                NY   38:03  6:08

  319 Diane Pierceq        42 F Oneonta                NY   38:12  6:09

  320 Mary Margaret Getma  09 F Oneonta                NY   38:17  6:10

  321 Ellyn Getman         49 F Oneonta                NY   38:21  6:11

  322 Pamela Fingado       26 F Stamford               NY   38:28  6:12

  323 Alessandra Welsh     23 F Maryland               NY   38:34  6:13

  324 Kelly Ackles         33 F Franklin               NY   38:44  6:14

  325 Melissa Holliday     42 F Milford                NY   38:49  6:15

  326 Lynn Johnson         32 F New Berlin             NY   38:54  6:16

  327 Willaim Mirabito     49 M W. Oneonta             NY   39:23  6:21

  328 Robbie Rafter        11 M Oneonta                NY   39:45  6:24

  329 Elizabeth Rafter     50 F Oneonta                NY   39:45  6:24

  330 Chris Consler        45   East Meredith          NY   39:57  6:26

  331 Robin Robbins        46   West Oneonta           NY   39:58  6:26

  332 Juey Robinson        56 F Otego                  NY   40:00  6:27

  333 Jennifer Colburn     10 F Burlington Flat        NY   40:02  6:27

  334 Thomas Leboffe       46 M Morris                 NY   40:16  6:29

  335 Troy Sutton          43 M Afton                  NY   40:24  6:30

  336 Zubaido Oamar        22 F Oneonta                NY   40:50  6:35

  337 Glenn Mathewson      56 M Oneonta                NY   41:02  6:37

  338 Diane Rosen          58 F Oneonta                NY   41:02  6:37

  339 Diane Ulla Dixon     74 F Oneonta                NY   41:18  6:39

  340 William Dixon        73 M Oneonta                NY   41:18  6:39

  341 Cody Wamsley         11 M Oneonta                NY   41:33  6:42

  342 Karly Tolson         17 F Oneonta                NY   41:53  6:45

  343 Amy Hutzel           37 F Oneonta                NY   41:54  6:45

  344 Linda Oliver         62 F Binghamton             NY   42:08  6:47

  345 Wendy Alley          49 F Oneonta                NY   42:13  6:48

  346 Stefanie Paluch      16 F Oneonta                NY   42:15  6:48

  347 Hannah Visnosky      15 F Oneonta                NY   42:15  6:48

  348 Patrick R. Brindley  20 M Oneonta                NY   42:15  6:48

  349 Elizabeth Thompson   08 F Morris                 NY   42:41  6:53

  350 Daphne Thompson      41 F Morris                 NY   42:41  6:53

  351 Heather McCoy        16 F Edmeston               NY   43:00  6:56

  352 Mynta McLan                                           43:04  6:56

  353 Anne Gregory         31 F Oneonta                NY   43:21  6:59

  354 Marissa Wamsley      35 F Oneonta                NY   43:23  6:59

  355 Nicole Rider         26 F Maryland               NY   43:23  6:59

  356 Amanda Gerich        25 F Stamford               CT   43:33  7:01

  357 Su Hartley           65 F Oneonta                NY   43:57  7:05

  358 Lori Schlierman      51 F Worcester              NY   44:56  7:14

  359 Elizabeth Thompson   08 F Morris                 NY   45:13  7:17

  360 Patricia Coveny      68 F Endicott               NY   45:40  7:21

  361 Kimberly Pineau      39 F Laurens                NY   46:11  7:26

  362 Courtney Sullivan    23   West Winfield          NY   46:56  7:34

  363 Holly White          12 F Oneonta                NY   47:52  7:43

  364 Bryanna Beard        27 F Oneonta                NY   47:53  7:43

  365 June Fraser          52 F Delhi                  NY   48:17  7:47

  366 Barton Ingersoll     57 M Oneonta                NY   48:59  7:53

  367 Norma Lee Havens     20 F Oneonta                NY   50:20  8:06

  368 Laura O'Brien        48 F Troy                   NY   50:21  8:07

  369 Constance Wood       41 F East Meredith          NY   50:49  8:11

  370 Vickie Thompson      41 F East Meredith          NY   50:49  8:11

  371 Kayla Thompson       24 F Oneonta                NY   50:50  8:11

  372 Christina Simonds    40 F Otego                  NY   51:15  8:15

  373 Linda Syvertsen      61 F Oneonta                NY   51:16  8:15

  374 Karen Woods          56 F Oneonta                NY   51:17  8:16

  375 David Turner         41 M Discovery Bay          CT   52:03  8:23

  376 Cameron Turner       17 M Discovery Bay          CA   52:05  8:23

  377 Jeanne Turner        41 F Discovery Bay          CA   52:05  8:23

  378 Michelle Vanhove     38 F Alexandria             VA   52:06  8:23

  379 Kay Doll             61 F Gurnell                IL   52:06  8:24

  380 Janet Budine         53 F Walton                 NY   53:54  8:41

  381 Nicholas Hartman     24 M Queensbury             NY   55:31  8:57

  382 Madison Beckemeyer   12 M Oneonta                NY   55:56  9:01

  383 Samuel Sandoli       65 M Oneonta                NY 1:01:58  9:59

  384 Nicole Mauro         24 F Worcester              NY 1:06:53 10:46


 

 

 

 

                  16'TH ANNUAL PIT RUN'S 5K & 10K

           IN MEMORY OF OFFICIER RICKY J. "PIT" PARISIAN

                     NEAHWA PARK, ONEONTA, NY

                      SUNDAY OCTOBER 4, 2009

 

                  RESULTS BY FINISH RIGHT TIMING

             518-312-0886         WWW.FINISHRIGHT.COM

 

 

 

                   ********** AWARDS LIST **************

 

 

               ********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********

    1 Gloria Smith         37 Oneonta         NY   20:59

    2 Joyce Goodrich       51 Glenville       NY   22:28

    3 Kelsea Webster       13 Morris          NY   22:41

 

                ********** MALE OVERALL RESULTS ***********

    1 Michael Roda         33 Albany          NY   17:19

    2 Ben Howard           19 Masonville      NY   19:26

    3 Ethan Whitney        18 Afton           NY   19:50

 

 

 

                             16'TH ANNUAL PIT RUN'S 5K & 10K

                       IN MEMORY OF OFFICIER RICKY J. "PIT" PARISIAN

                                 NEAHWA PARK, ONEONTA, NY

                                  SUNDAY OCTOBER 4, 2009

 

                              RESULTS BY FINISH RIGHT TIMING

                         518-312-0886         WWW.FINISHRIGHT.COM

 

 

Place Div/Tot  Div   Name                Age S City                   St 5k      Pace  N O C

===== ======== ===== =================== === = ===============        == ======= ===== = = =

    1   1/38   M2024 Jordan Davis         24 M Syracuse               NY   31:11  5:02       

    2   1/22   M2529 Justin Wood          26 M Oneonta                NY   32:45  5:17      

    3   1/27   M4044 Michael Rutledge     41 M Westville              NY   34:37  5:35      

    4   1/26   F2529 Alemtsehay Misganaw  29 F New York City          NY   35:33  5:44      

    5   2/22   M2529 Shawn Horan          28 M Norwich                NY   35:37  5:44      

    6   1/29   M3539 Raymond Revell       36 M Wurtsboro              NY   35:56  5:47      

    7   2/38   M2024 Nate Lull            24 M Gilbertsville          NY   35:58  5:48      

    8   3/38   M2024 Michael Jr. Hamilto  22 M Yaphank                NY   36:06  5:49      

    9   1/22   M3034 Brett Sherwood       34 M Morris                 NY   36:21  5:51      

   10   4/38   M2024 David Goodge         20 M Oneonta                NY   36:50  5:56      

   11   5/38   M2024 Tim Kolesar          20 M Oneonta                NY   37:00  5:58      

   12   3/22   M2529 David Slater         25 M New Berlin             NY   37:24  6:02      

   13   1/53   M1519 Timmy Bemis          15 M Oneonta                NY   38:49  6:15      

   14   2/53   M1519 Levi Anderson        16 M Oneonta                NY   39:32  6:22      

   15   1/20   F3539 Claudia Camargo      38 F Hopewell Juncti        NY   40:14  6:29      

   16   3/53   M1519 Ryan Gracy           17 M West Oneonta           NY   40:26  6:31      

   17   1/27   M5054 Rod Camp             53 M Rhinebeck              NY   40:30  6:32      

   18   1/37   M4549 Dennis Contois       48 M Lawernceville          NJ   40:34  6:32      

   19   2/22   M3034 Daniel Morse         34 M Oneonta                NY   40:35  6:32      

   20   2/27   M4044 Andrew Rock          41 M Cooperstown            NY   40:44  6:34      

   21   3/22   M3034 Randy Kubasiak       34 M Averill Park           NY   40:52  6:35 N    

   22   4/22   M2529 Joseph Redmond       29 M Brooklyn               NY   41:44  6:43      

   23   1/23   F4044 Michele Nizzi        42 F Frankfort              NY   41:47  6:44      

   24   6/38   M2024 Nicolaas Defagh      20 M Oneonta                NY   41:59  6:46      

   25   3/27   M4044 William Coumbe       40 M Philadelphia           PA   42:06  6:47      

   26   2/37   M4549 Paul Ashbarry        49 M Baldwinsville          NY   42:26  6:50      

   27   4/53   M1519 Reed Demario         15 M Mt.Upton               NY   42:44  6:53      

   28   5/53   M1519 Samuel Kane          15 M Bainbridge             NY   42:51  6:54      

   29   7/38   M2024 John Deandrea        22 M Franklin               NY   42:57  6:55      

   30   8/38   M2024 Morgan Hoven         21 M Clifton Springs        NY   43:03  6:56      

   31   9/38   M2024 Blake Dwyer          20 M Oneonta                NY   43:12  6:58      

   32   6/53   M1519 Cody Primmer         16 M Oneonta                NY   43:13  6:58      

   33   4/22   M3034 Kyle Brieer          30 M Oneonta                NY   43:15  6:58      

   34   2/23   F4044 Karin Lehr           40 F Belmont                NY   43:21  6:59      

   35   1/16   M0114 Steven Gula          14 M Grand Gorge            NY   43:25  7:00      

   36   7/53   M1519 Dalton Roe           16 M Milford                NY   43:28  7:00      

   37   8/53   M1519 Gideon Powers        16 M Milford                NY   43:37  7:02      

   38   3/37   M4549 Bill Kosina          49 M R. Springs             NY   43:41  7:02      

   39   9/53   M1519 Joshua Moss          17 M Oneonta                NY   43:46  7:03      

   40   1/22   M5559 Jeffrey Nero         59 M Hopewell Juncti        NY   43:47  7:03      

   41   2/22   M5559 Stan Dickson         56 M Little Falls           NY   43:58  7:05      

   42  10/38   M2024 Adam Guillaume       21 M Oneonta                NY   43:58  7:05      

   43   2/16   M0114 Trace Thayer         12 M Otego                  NY   44:05  7:06      

   44  11/38   M2024 Christopher Johnson  22 M Oneonta                NY   44:06  7:06      

   45  12/38   M2024 Russel Lewis         24 M Harpursville           NY   44:14  7:07      

   46   4/27   M4044 Jeff Bishop          40 M West Oneonta           NY   44:20  7:08      

   47   4/37   M4549 John Raymond         46 M Cooperstown            NY   44:28  7:10      

   48   5/22   M2529 Mark Andrews         26 M Cooperstown            NY   44:30  7:10      

   49   5/37   M4549 James Carrabba       47 M Laurens                NY   44:31  7:10      

   50   5/27   M4044 Richard Brown        43 M Oneonta                NY   44:33  7:11       

   51   3/16   M0114 Griffin Rule         13 M Oneonta                NY   44:50  7:13      

   52  10/53   M1519 Drew Ladew           18 M Oneonta                NY   44:57  7:14      

   53   2/26   F2529 Jaime Stitt          25 F Morris                 NY   44:59  7:15      

   54   6/22   M2529 Jason Williams       25 M Clifton Park           NY   45:07  7:16      

   55   6/37   M4549 Patrick Ryan         47 M Oxford                 NY   45:09  7:16      

   56   1/34   F2024 Caitlin Catella      23 F Oneonta                NY   45:12  7:17      

   57   2/29   M3539 John Pruskowski      37 M Guilford               NY   45:16  7:17      

   58   3/22   M5559 Gary Gundlack        56 M Davenport              NY   45:20  7:18      

   59   1/20   F1519 Bethany Golin        16 F Oneonta                NY   45:29  7:20      

   60   3/29   M3539 Jeff Bagley          38 M Sidney                 NY   45:35  7:21      

   61   7/37   M4549 Terrence Dwyer       47 M Poughkeepsie           NY   45:36  7:21 N    

   62  11/53   M1519 Saxon Sprouse        18 M Truxton                NY   45:36  7:21      

   63  12/53   M1519 Alex Mirakita        18 M West Oneonta           NY   45:38  7:21      

   64  13/53   M1519 Zachary Cogen        19 M Belmore                NY   45:46  7:22      

   65   3/23   F4044 Julia Murphy         43 F Schnectady             NY   45:54  7:24 n    

   66   2/34   F2024 Jen Taft             23 F Earlville              NY   45:59  7:24      

   67   4/22   M5559 John Slocum          59 M Newport                NY   46:00  7:25      

   68   7/22   M2529 Daniel Fitzpatrick   25 M Staton Island          NY   46:06  7:26      

   69   5/22   M3034 Thomas Johnson       31 M New Berlin             NY   46:09  7:26      

   70   6/27   M4044 Michael Kenneally    43 M East Greenbush         NY   46:18  7:27      

   71   4/29   M3539 Mike Bowman          37 M Niskayuna              NY   46:23  7:28      

   72   5/22   M5559 Jim Volger           55 M Oneonta                NY   46:24  7:28      

   73   8/37   M4549 Paul Bischoff        47 M Oneonta                NY   46:30  7:29      

   74   1/9    F5559 Lee Catella          57 F Oneonta                NY   46:31  7:30      

   75   6/22   M3034 Tahir Haqq           32 M Walton                 NY   46:36  7:30      

   76  13/38   M2024 Michael Gregg        20 M Oneonta                NY   46:42  7:31      

   77   1/5    M6569 Fred Blasetti        65 M Granada Hills          CA   46:48  7:32      

   78   7/27   M4044 Jay Gula             44 M Grand Gorge            NY   46:48  7:32      

   79   3/26   F2529 Lisa Brassaw         27 F Pittsburg              PA   46:50  7:33      

   80  14/53   M1519 Jacob Joseph         17 M West Oneonta           NY   46:55  7:33      

   81  14/38   M2024 Edward Glavin        20 M Corinth                NY   46:58  7:34      

   82  15/53   M1519 Zachary Crain        19 M Rensselaer             NY   46:59  7:34      

   83   4/16   M0114 Benjamin Gollin      14 M Oneonta                NY   47:04  7:35      

   84   8/22   M2529 Chad Stewart         27 M Oneonta                NY   47:08  7:35      

   85   5/29   M3539 Bradley Logue        35 M Delhi                  NY   47:09  7:36      

   86   6/29   M3539 Jason Stanton        38 M Bovina Center          NY   47:10  7:36      

   87   4/26   F2529 Allison Peelle       28 F East Syracuse          NY   47:13  7:36      

   88  15/38   M2024 Andrew Fitzpatrick   23 M Egg Harbor             NJ   47:17  7:37      

   89  16/53   M1519 Brian Diarulli       18 M Watertown              NY   47:24  7:38      

   90   9/37   M4549 Mike Maben           45 M Oneonta                NY   47:28  7:39      

   91   6/22   M5559 Scott Colline        58 M Barneveld              NY   47:32  7:39      

   92   7/22   M3034 Brad Zeh             33 M Oneonta                NY   47:35  7:40      

   93  17/53   M1519 Toby Nobiling        15 M Oneonta                NY   47:35  7:40      

   94                Kyleen Joslyn        31   Mt. Upton              NY   47:39  7:41      

   95   2/27   M5054 Dinnie Sloman        50 M Oneonta                NY   47:46  7:42      

   96  18/53   M1519 Chris Becker         19 M Cobleskill             NY   47:52  7:43      

   97   9/22   M2529 Jonathan O'Loughlin  25 M Oyster Bay             NY   47:54  7:43      

   98  10/37   M4549 Ian Hutchinson       45 M Scotia                 NY   47:56  7:43      

   99  16/38   M2024 Matthew Lewis        24 M Harpursville           NY   47:59  7:44      

  100  11/37   M4549 Carlton Rule         45 M Oneonta                NY   48:02  7:44      

  101   3/27   M5054 William Cardone      52 M Oneonta                NY   48:07  7:45      

  102   4/23   F4044 Michele Pondolfino   41 F Oneonta                NY   48:08  7:45      

  103   5/23   F4044 Shari Johnson-Plout  41 F Maryland               NY   48:10  7:46      

  104  12/37   M4549 John Pawlikowski     45 M Delhi                  NY   48:13  7:46      

  105   8/22   M3034 Michael Vincent      32 M Syracuse               NY   48:19  7:47      

  106   1/17   F5054 Anne Killian-Russo   51 F Cooperstown            NY   48:31  7:49      

  107   4/27   M5054 Ralph Rossi          50 M Oneonta                NY   48:36  7:50      

  108  13/37   M4549 Kirt Mykytyn         45 M Oneonta                NY   48:37  7:50      

  109   9/22   M3034 Michael Miglianti    33 M Damascus               MD   48:39  7:50   O  

  110  10/22   M2529 Tim Miller           26 M Oneonta                NY   48:44  7:51      

  111   7/29   M3539 Alexander Hazard     36 M Oneonta                NY   48:44  7:51      

  112   5/16   M0114 Jerry Murello        14 M Otego                  NY   48:45  7:51      

  113   8/29   M3539 Jason Olson          35 M New Berlin             NY   48:47  7:52      

  114   9/29   M3539 Chris Hecox          35 M Cooperstown            NY   48:48  7:52      

  115  10/29   M3539 Justin Thalheimer    36 M Cherry Valley          NY   48:50  7:52      

  116   1/12   M6064 J.G Silk             60 M Stamford               NY   48:52  7:52      

  117  14/37   M4549 Michael Smith        47 M New Windsor            NY   48:55  7:53      

  118   5/27   M5054 Jeffrey Lent         50 M Unadilla               NY   49:00  7:54      

  119   2/20   F3539 Melissa Swislosky    38 F Mt. Upton              NY   49:03  7:54 N    

  120   3/34   F2024 Justine Wiltsie      20 F Oneonta                NY   49:03  7:54      

  121   2/20   F1519 Zuzana Hola          16 F Oneonta                NY   49:07  7:55      

  122                Jamie Gockel         37   Prattsville            NY   49:13  7:56 N    

  123  17/38   M2024 Justin Davy          21 M Bainbridge             NY   49:15  7:56      

  124  18/38   M2024 Brian Kramer         20 M Oneonta                NY   49:19  7:57      

  125  19/53   M1519 Tim Lehenbauer       17 M Worcester              NY   49:20  7:57      

  126   1/4    M7099 Kermit Cadrelle      72 M Rome                   NY   49:22  7:57      

  127   6/16   M0114 Alex Fox             14 M Oneonta                NY   49:29  7:58      

  128   3/20   F3539 Diane Distefano      38 F Norwich                NY   49:30  7:58      

  129   2/12   M6064 Rick Robert          60 M Hamdan                 NY   49:30  7:58       

  130   6/27   M5054 Timothy Diters       52 M Gilbertsville          NY   49:34  7:59      

  131  20/53   M1519 Alex Herold          18 M Oneonta                NY   49:34  7:59      

  132   7/22   M5559 Paul Deandrea        56 M Franklin               NY   49:35  7:59      

  133   7/16   M0114 Jimmy Lovelass       14 M Vestal                 NY   49:38  8:00      

  134  19/38   M2024 Brendan Palmatier    23 M Bainbridge             NY   49:38  8:00      

  135   5/26   F2529 Kristin Labuz        26 F Brooklyn               NY   49:44  8:01      

  136   8/27   M4044 Len Carson           43 M Oneonta                NY   49:44  8:01      

  137   8/16   M0114 Trevor Ambrose       14 M Oneonta                NY   49:47  8:01      

  138  21/53   M1519 Joseph Sala          18 M Islip                  NY   49:48  8:01      

  139   9/16   M0114 Jeremy Kuettel       14 M Oneonta                NY   49:48  8:01      

  140  20/38   M2024 Dominick Galluccio   20 M East Northport         NY   49:49  8:01      

  141   3/20   F1519 Karsen Shultz        15 F West Oneonta           NY   49:51  8:02      

  142   4/20   F3539 Allison Clark        35 F Delhi                  NY   49:51  8:02      

  143  15/37   M4549 Robert Eggler        46 M Oneonta                NY   49:53  8:02      

  144  11/22   M2529 Ryan Martindale      26 M Oneonta                NY   49:56  8:03      

  145   6/26   F2529 Julie Sloan          29 F Gilbertsville          NY   49:57  8:03      

  146   8/22   M5559 Howard Segal         55 M Oneonta                NY   50:00  8:03      

  147   3/12   M6064 William Jacobsen     62 M Oneonta                NY   50:01  8:03      

  148   9/22   M5559 Stephan Sutton       56 M Maryland               NY   50:08  8:05      

  149  22/53   M1519 Alex Paolicelli      17 M West Oneonta           NY   50:10  8:05      

  150  10/22   M5559 Charles Strange      57 M Springfield Cen        NY   50:15  8:06      

  151   9/27   M4044 Paul Rogers          41 M Johnstown              NY   50:16  8:06      

  152  16/37   M4549 Robert Scanlon       45 M Oneonta                NY   50:18  8:06      

  153   4/34   F2024 Lisa Chatman         24 F Oneonta                NY   50:23  8:07      

  154   7/27   M5054 William Fortune      50 M Rochester              NY   50:24  8:07      

  155   7/26   F2529 Nicole Bullock       26 F Johnstown              NY   50:28  8:08      

  156   2/17   F5054 Laura Kilty          51 F Cooperstown            NY   50:30  8:08      

  157   1/28   F4549 Deb Parisian         49 F Oneonta                NY   50:30  8:08      

  158  12/22   M2529 Chuck Tarricone      25 M Stamford               CT   50:39  8:10      

  159  21/38   M2024 Scott Brooks         21 M Oceanside              NY   50:40  8:10      

  160  23/53   M1519 Dylan Youngs         19 M Oneonta                NY   50:43  8:10       

  161  17/37   M4549 Mike Hamilton        46 M Sidney                 NY   50:44  8:10      

  162  11/29   M3539 Chad Buckley         38 M Endicott               NY   50:45  8:10 N    

  163  12/29   M3539 Brayton Palmer       36 M Media                  PA   50:46  8:11      

  164  13/29   M3539 Jeffrey Huxtable     38 M West Winfield          NY   50:48  8:11      

  165   5/20   F3539 Kristen Leahy        36 F Delhi                  NY   50:53  8:12   O  

  166  22/38   M2024 Kurtis Breed         24 M Oneonta                NY   50:54  8:12      

  167   1/17   F3034 Dorothy Dengler      32 F Hobart                 NY   50:57  8:12      

  168  18/37   M4549 Mark Parisian        46 M Oneonta                NY   50:57  8:12 N    

  169  10/22   M3034 Chad Wildey          30 M Sidney                 NY   51:02  8:13      

  170  11/22   M3034 Bill Gorman          32 M Apalachin              NY   51:04  8:14 N    

  171  12/22   M3034 Shawn Morin          30 M Otego                  NY   51:06  8:14      

  172   2/17   F3034 Kelly Gates          33 F Walton                 NY   51:07  8:14      

  173  24/53   M1519 Matthew Wetmore      15 M Otego                  NY   51:11  8:15      

  174   3/17   F5054 Ann Lewicki          51 F Hartwick               NY   51:11  8:15      

  175   2/28   F4549 Mary Dokuchitz       48 F Oneonta                NY   51:13  8:15      

  176  25/53   M1519 John Galea           19 M Mohegan Lake           NY   51:21  8:16      

  177   6/20   F3539 Christy O'Donnell    38 F Roxbury                NY   51:25  8:17      

  178   6/23   F4044 Michele Dumond       40 F Walton                 NY   51:25  8:17      

  179  13/22   M3034 Randy Brockway       34 M Otego                  NY   51:28  8:17      

  180   3/17   F3034 Heidi Bjorness       32 F Oneonta                NY   51:42  8:20      

  181  13/22   M2529 Mark Campbell        28 M Oneonta                NY   51:47  8:20      

  182   8/26   F2529 Kristen Zeh          27 F Apopka                 FL   51:50  8:21      

  183   7/20   F3539 Kristi Miner         37 F Cobleskill             NY   51:52  8:21      

  184   3/28   F4549 Kathleen Galland-Be  45 F Cooperstown            NY   51:53  8:21      

  185   4/17   F3034 Amy Zeh              33 F Oneonta                NY   51:54  8:22      

  186  19/37   M4549 Mark Mercurio        49 M Sidney                 NY   51:57  8:22      

  187  26/53   M1519 Jake Benedetto       19 M Islip Terrace          NY   51:59  8:22      

  188  23/38   M2024 Toby Reese           22 M Homer                  NY   51:59  8:22      

  189   2/5    M6569 Carlos Cupril        68 M Rensselaer             NY   52:00  8:23      

  190   5/34   F2024 Savannah Schriver    24 F Delancey               NY   52:01  8:23      

  191  27/53   M1519 Andrew Maddalone     19 M Bainbridge             NY   52:04  8:23      

  192  14/29   M3539 S. David White       37 M Oneonta                NY   52:07  8:24      

  193  28/53   M1519 Joseph Hauser        18 M Yorktown Height        NY   52:08  8:24      

  194   4/28   F4549 Rhonda Clune         48 F Laurens                NY   52:11  8:24      

  195  29/53   M1519 Ethan Strotecky      18 M Fort Plain             NY   52:23  8:26      

  196  10/27   M4044 Craig Gelbsman       40 M Oneonta                NY   52:27  8:27      

  197                Corey Elias          26   Sidney                 ME   52:32  8:28      

  198  11/27   M4044 Scott Maclachlan     44 M Oneonta                NY   52:34  8:28       

  199  30/53   M1519 John O. Doherty      17 M East Worcester         NY   52:38  8:29      

  200  31/53   M1519 Daniel Waldeck       18 M Oneonta                NY   52:40  8:29      

  201  32/53   M1519 Mike Croft           19 M Hartwick               NY   52:41  8:29      

  202  15/29   M3539 Erik Miller          35 M Oneonta                NY   52:54  8:31      

  203  20/37   M4549 George Gollin        46 M Oneonta                NY   52:57  8:32      

  204  11/22   M5559 John Remillard       55 M Oneonta                NY   52:58  8:32      

  205   5/28   F4549 Darlene Pondolfino   47 F Oneonta                NY   53:01  8:32      

  206  10/16   M0114 Jakob Mykytyn        14 M Oneonta                NY   53:02  8:33      

  207  21/37   M4549 John Chapman         45 M Otego                  NY   53:05  8:33      

  208  12/27   M4044 Mike Langevin        44 M Colonie                NY   53:07  8:33      

  209  16/29   M3539 Marc Barbera         36 M Oneonta                NY   53:11  8:34 N    

  210  14/22   M2529 Derek Connant        27 M Oneonta                NY   53:13  8:34      

  211  33/53   M1519 David Staulters      19 M Ballston Spa           NY   53:13  8:34      

  212  24/38   M2024 Kevin Labuz          23 M New York               NY   53:14  8:34      

  213  34/53   M1519 Andrew Cabibbo       18 M Poughkeepsie           NY   53:20  8:35      

  214                Frankie Provenzano      M Islip                  NY   53:20  8:35      

  215                Kyle Hauptfleisch    25   Clifton Park           NY   53:24  8:36      

  216   8/27   M5054 Patrick Roser        50 M Oneonta                NY   53:25  8:36      

  217  17/29   M3539 Shawn Dean           35 M Johnson City           NY   53:27  8:37 N    

  218  35/53   M1519 Kevin Baldo          16 M Worcester              NY   53:29  8:37      

  219  25/38   M2024 Matthew Kurey        20 M Oneonta                NY   53:29  8:37      

  220  26/38   M2024 Joshua Lewis         22 M Harpursville           NY   53:38  8:38      

  221  22/37   M4549 Ted Palmer           48 M Ithaca                 NY   53:39  8:38      

  222   4/20   F1519 Brianna Georgia      15 F Maryland               NY   53:39  8:38      

  223   4/17   F5054 Deb Morrison         51 F Oneonta                NY   53:47  8:40      

  224   5/20   F1519 Allison Lontio       15 F Havertown              PA   53:53  8:41      

  225   6/20   F1519 Christina White      18 F Whitesboro             NY   53:56  8:41      

  226   6/28   F4549 Shannon Hutzel       47 F Oneonta                NY   53:59  8:42      

  227   9/26   F2529 Kelly O'Connor       25 F East Greenbush         NY   54:02  8:42      

  228  36/53   M1519 Daniel Hoppe         15 M Maryland               NY   54:13  8:44      

  229   8/20   F3539 Elanor Lear          35 F Berkeley Height        NJ   54:16  8:44      

  230   1/6    F0114 Erin Mushtare        14 F Oneonta                NY   54:16  8:44      

  231                Robin Harrigan       43   Ilion                  NY   54:17  8:45      

  232   6/34   F2024 Rebecca Bucci        20 F Oneonta                NY   54:18  8:45      

  233   7/23   F4044 Jenifer Green        44 F Delhi                  NY   54:18  8:45      

  234  13/27   M4044 Mike Downie          40 M Oneonta                NY   54:20  8:45      

  235  14/27   M4044 David Watson         43 M South Berry            CT   54:20  8:45   o  

  236  15/27   M4044 Jim Pasternak        44 M Oneonta                NY   54:24  8:46      

  237   7/34   F2024 Danielle Olsen       24 F Germantown             MD   54:25  8:46      

  238   9/27   M5054 Eric Parker          53 M Johnstown              NY   54:26  8:46      

  239  16/27   M4044 Steven Sebeck        42 M Oneonta                NY   54:27  8:46      

  240   8/34   F2024 Megan Bucci          22 F Albany                 NY   54:28  8:46       

  241   5/17   F5054 Rita Casassa         50 F Oneonta                NY   54:30  8:47      

  242  27/38   M2024 Gary Cole            20 M Oneonta                NY   54:34  8:47      

  243   9/34   F2024 Catherine O'Loughli  24 F Oyster Bay             NY   54:36  8:48      

  244  12/22   M5559 Hank Loeffler        56 M Milford                NY   54:39  8:48      

  245   6/17   F5054 Deanna Palumbo       54 F Oneonta                NY   54:41  8:48      

  246  10/34   F2024 Stephanie Leary      24 F Oneonta                NY   54:42  8:49      

  247   7/17   F5054 Janice Mueller       52 F Oneonta                NY   54:43  8:49      

  248  18/29   M3539 Jason Neer           35 M Oneonta                NY   54:46  8:49      

  249  23/37   M4549 Vince Foti           49 M Oneonta                NY   54:47  8:49      

  250  19/29   M3539 Lenny Larson         37 M Sidney                 NY   54:53  8:50   o  

  251  28/38   M2024 Carlos Soto          20 M Oneonta                NY   54:55  8:51      

  252  20/29   M3539 Randall Cannell      37 M Broadalbin             NY   54:55  8:51      

  253  13/22   M5559 Bill Trigg           55 M Stillwater             NY   55:02  8:52      

  254   7/28   F4549 Jennifer Rule        46 F Oneonta                NY   55:11  8:53      

  255   8/23   F4044 Karen Brown          43 F Oneonta                NY   55:11  8:53       

  256  37/53   M1519 James Carson         17 M Oneonta                NY   55:12  8:53      

  257  11/16   M0114 Devon Lawrence       14 M Oneonta                NY   55:12  8:54      

  258   8/28   F4549 Debbie Clark         47 F Montrose               PA   55:17  8:54      

  259  21/29   M3539 Jamie Bell           35 M Bainbridge             NY   55:18  8:54 N    

  260   7/20   F1519 Gabrielle Regan      18 F Troy                   NY   55:19  8:55      

  261  14/22   M3034 Nathaniel Furman     32 M Maryland               NY   55:29  8:56      

  262   2/6    F0114 Kaelyn Francis       14 F Worcester              NY   55:33  8:57      

  263  24/37   M4549 Dwight Pier          46 M Oneonta                NY   55:33  8:57      

  264  25/37   M4549 Jim Benjamin         47 M Oneonta                NY   55:34  8:57      

  265  15/22   M3034 Daniel Kerr          34 M Stony Brook            NY   55:36  8:57      

  266  22/29   M3539 Carl Beers           36 M Oneonta                NY   55:36  8:57   o  

  267  38/53   M1519 Sean Getman          16 M Oneonta                NY   55:40  8:58      

  268   9/23   F4044 Christine McBrearty  43 F Fly Creek              NY   55:42  8:58      

  269   5/17   F3034 Suzanne Swanttak     34 F Oneonta                NY   55:47  8:59      

  270  11/34   F2024 Brittney Corrigan    21 F Oneonta                NY   55:51  9:00      

  271   6/17   F3034 Michelle Rook        31 F Oneonta                NY   55:54  9:00      

  272                Tony Bailey          22   Oneonts                NY   55:57  9:01      

  273  14/22   M5559 Charles Mueller      55 M Oneonta                NY   55:58  9:01      

  274  29/38   M2024 Mike Diorio          20 M Oneonta                NY   56:00  9:01     c

  275  39/53   M1519 Matt Eberlein        18 M Levettown              NY   56:04  9:02      

  276  10/27   M5054 Bill Colone          51 M Phoenix                AZ   56:04  9:02      

  277  11/27   M5054 Michael Getman       51 M Oneonta                NY   56:05  9:02      

  278   4/12   M6064 Jim Coan             60 M Oneonta                NY   56:06  9:02      

  279  15/22   M2529 Ian Coan             28 M Albany                 NY   56:06  9:02      

  280  15/22   M5559 Paul Griswold        58 M Oneonta                NY   56:07  9:02      

  281  23/29   M3539 Joseph Vanwarner     36 M Maryland               NY   56:08  9:02      

  282  12/16   M0114 Sean Vanwarner       09 M Maryland               NY   56:08  9:02       

  283  10/23   F4044 Lori Baldanza        42 F Oneonta                NY   56:09  9:03      

  284   8/20   F1519 Meghan Cuozzo        16 F Otego                  NY   56:18  9:04      

  285   7/17   F3034 Jen Gilmore          33 F Oneonta                NY   56:19  9:04      

  286  13/16   M0114 Alec Picinich        14 M Oneonta                NY   56:25  9:05      

  287  30/38   M2024 John Yarosh          21 M Windsor                NY   56:26  9:05      

  288  16/22   M2529 Erik Silvernail      28 M Oneonta                NY   56:32  9:06      

  289   9/28   F4549 Leanne McCormack     46 F Unadilla               NY   56:36  9:07      

  290   8/17   F3034 Shannon Steltz       31 F Valatie                NY   56:41  9:08      

  291  40/53   M1519 David Broughton      19 M Bethpage               NY   56:45  9:08      

  292  11/23   F4044 Dawn Schuman         43 F Oneonta                NY   56:45  9:08      

  293  41/53   M1519 Alex Stroh           18 M Lake Ronkonkoma        NY   56:47  9:09      

  294  26/37   M4549 Rodney Robinson      45 M Otego                  NY   56:49  9:09      

  295  12/27   M5054 Dale Palmer          51 M Bainbridge             NY   56:49  9:09      

  296  31/38   M2024 Jeffrey Woods        21 M Oneonta                NY   56:58  9:10      

  297  12/34   F2024 Lorien Bielert       24 F Oneonta                NY   56:59  9:11      

  298   1/2    F6064 Donna Bailey-Mackie  60 F Cooperstown            NY   57:01  9:11      

  299  42/53   M1519 James Dewey          18 M Horseheadsw            NY   57:03  9:11      

  300  32/38   M2024 Jorden Furman        21 M Binghamton             NY   57:03  9:11      

  301  13/27   M5054 Jim Capone           51 M Otego                  NY   57:05  9:12      

  302  14/27   M5054 Joe Redmond          54 M Oneonta                NY   57:07  9:12      

  303  10/28   F4549 Erin Dean            45 F Brooklyn               NY   57:10  9:12      

  304   5/12   M6064 David Flansburg      64 M Little Falls           NY   57:23  9:15      

  305  10/26   F2529 Amber Cohen          27 F Hamden                 NY   57:34  9:16   O  

  306  17/27   M4044 Cory Telarico        42 M Oneonta                NY   57:45  9:18   O  

  307  16/22   M5559 Richard Woods        58 M Oneonta                NY   57:49  9:19      

  308   6/12   M6064 Bill Craine          61 M Sherburne              NY   57:49  9:19      

  309  17/22   M2529 James A. Patenaude   27 M Springfield Cen        NY   57:49  9:19      

  310   9/20   F1519 Maureen Gillette     19 F Waverly                NY   57:51  9:19      

  311  13/34   F2024 Amanda Mirabito      21 F West Oneonta           NY   57:53  9:19      

  312  18/27   M4044 Jamie Elderkin       44 M Franklin               NY   58:08  9:22      

  313  24/29   M3539 Devin Castendya      35 M Oneonta                NY   58:12  9:22      

  314  11/26   F2529 Valerie Metcalf      27 F Oneonta                NY   58:19  9:23      

  315  16/22   M3034 Virgil Briggs        33 M Sidney                 NY   58:19  9:23      

  316  14/34   F2024 Laren Kane           20 F North Massapequ        NY   58:24  9:24      

  317  14/16   M0114 Aaron Murphy         14 M Oneonta                NY   58:25  9:24      

  318  11/28   F4549 Ann Coe              47 F Norwich                NY   58:26  9:25      

  319  43/53   M1519 Marty Lorenz         18 M Carmel                 NY   58:27  9:25      

  320  44/53   M1519 James Neal           18 M Glens Falls            NY   58:27  9:25      

  321   9/20   F3539 Kelly Miller         36 F Oneonta                NY   58:27  9:25      

  322  12/23   F4044 Joanne Clements      43 F Binghamton             NY   58:28  9:25      

  323   3/6    F0114 Jaqueline Pondolfin  12 F Oneonta                NY   58:33  9:26      

  324   3/5    M6569 Al Swan              69 M Stamford               NY   58:35  9:26      

  325  25/29   M3539 William Joslyn       35 M Mt. Upton              NY   58:37  9:26      

  326  12/26   F2529 Lindsay Boyer        27 F Vestal                 NY   58:38  9:27      

  327  15/27   M5054 Gary Smith           54 M Oneonta                NY   58:39  9:27      

  328  18/22   M2529 Troy Bielert         28 M Albany                 NY   58:56  9:29      

  329  13/26   F2529 Rachael Bielert      26 F Albany                 NY   58:56  9:30      

  330  17/22   M3034 Jeff Harrison        33 M Morris                 NY   58:57  9:30      

  331  26/29   M3539 Jean-Paul Orgeron    39 M Oneonta                NY   59:04  9:31      

  332  12/28   F4549 Leah Elwood          45 F Maryland               NY   59:05  9:31      

  333  27/29   M3539 Todd Bitterman       36 M Oneonta                NY   59:06  9:31      

  334  27/37   M4549 Pat Palmer           46 M Binghamton             NY   59:07  9:31      

  335  15/34   F2024 Rebecca Staples      20 F Oneonta                NY   59:11  9:32      

  336  16/34   F2024 Sarah Waltersdorg    20 F Oneonta                NY   59:14  9:32      

  337  19/22   M2529 Andre Speller        27 M Oneonta                NY   59:15  9:33      

  338  13/28   F4549 Kathleen Ryan        47 F Kiamesha Lake          NY   59:17  9:33      

  339                Kari Ruff            25   Oneonta                NY   59:18  9:33      

  340  45/53   M1519 Richard Benigro      19 M Staten Island          NY   59:23  9:34      

  341  17/34   F2024 Laura Tighe          20 F Walden                 NY   59:25  9:34      

  342  10/20   F3539 Barbara Mykytyn      38 F Oneonta                NY   59:28  9:35      

  343  13/23   F4044 Joanne Murphy        44 F Oneonta                NY   59:31  9:35      

  344  14/26   F2529 Melinda Kilmer       29 F Oneonta                NY   59:32  9:35      

  345  18/22   M3034 Michael Breslin      33 M Albany                 NY   59:32  9:35      

  346  28/37   M4549 Dean Robinson        48 M Fly Creek              NY   59:36  9:36      

  347  10/20   F1519 Daisy Doherty        15 F East Worcester         NY   59:38  9:36      

  348  20/22   M2529 Joshua Hammonds      29 M Oneonta                NY   59:40  9:37      

  349   9/17   F3034 Amy Robert           33 F Delhi                  NY   59:41  9:37      

  350  46/53   M1519 Adam Destefano       19 M Suffern                NY   59:41  9:37      

  351  10/17   F3034 Sarah Eberly         30 F Mt. Upton              NY 1:00:00  9:40      

  352                Sara Remillard-Moor     F Oneonta                NY 1:00:02  9:40      

  353  18/34   F2024 Miranda Robinson     21 F Otego                  NY 1:00:08  9:41      

  354  19/34   F2024 Winsley Jerauld      23 F East Greenbush         NY 1:00:08  9:41      

  355  19/27   M4044 Jay Szwejbka         43 M Cooperstown            NY 1:00:08  9:41      

  356  20/34   F2024 Leona Pcolar         20 F Highland               NY 1:00:09  9:41      

  357  47/53   M1519 Buddy Jr. Bemis      16 M Oneonta                NY 1:00:13  9:42      

  358  21/34   F2024 Krystle Crouse       21 F Canajoharie            NY 1:00:18  9:43      

  359   2/9    F5559 N Keo                57 F Sidney                 NY 1:00:22  9:43      

  360  22/34   F2024 Lauren Ellard        23 F Brooklyn               NY 1:00:22  9:43      

  361   8/17   F5054 Anne Marie Redmond   52 F Oneonta                NY 1:00:22  9:43      

  362  16/27   M5054 Brett Bresee         50 M Oneonta                NY 1:00:23  9:43      

  363  11/20   F3539 Emily Vacher         38 F Washington             DC 1:00:26  9:44   O  

  364  14/28   F4549 Eileen McClafferty   49 F Oneonta                NY 1:00:27  9:44      

  365   4/5    M6569 William Starna       66 M Oneonta                NY 1:00:28  9:44      

  366   3/9    F5559 Cathy Harris         59 F East Meredith          NY 1:00:28  9:44      

  367   2/4    M7099 Chuck Collins        75 M Kingsferry             NY 1:00:30  9:45      

  368  17/22   M5559 Eddie Seastrum       58 M Latham                 NY 1:00:41  9:46      

  369  15/26   F2529 Heather Salvaggio    29 F Harrisburg             PA 1:01:00  9:49      

  370  15/16   M0114 Paul Van Warner      13 M Mayrland               NY 1:01:01  9:50      

  371  16/26   F2529 Alan Wonder          29 F Harrisburg             PA 1:01:08  9:51      

  372                Zara Hickman         22   Oneonta                NY 1:01:08  9:51      

  373  14/23   F4044 Sarah Hartmann       40 F Brooklyn               NY 1:01:10  9:51      

  374  15/23   F4044 Annabel Doherty      40 F East Worcester         NY 1:01:12  9:51      

  375  12/20   F3539 Sherry Simonds       37 F Delhi                  NY 1:01:24  9:53      

  376  48/53   M1519 John Joseph          19 M Beacon                 NY 1:01:29  9:54      

  377  49/53   M1519 Eric Simonds         19 M Ballston Spa           NY 1:01:30  9:54      

  378                Jordan Nichols       19   Bloomville             NY 1:01:32  9:55      

  379   4/9    F5559 Micky Lucas          59 F Whitesboro             NY 1:01:34  9:55      

  380   7/12   M6064 Luke Lucas           62 M Whitesboro             NY 1:01:37  9:55       

  381  23/34   F2024 Amanda Ruggles       21 F Oneonta                NY 1:01:38  9:56      

  382  15/28   F4549 Jaci Scully          47 F Phoenix                AZ 1:01:39  9:56      

  383  20/27   M4044 Shales Caicedo       44 M Grand Island           NY 1:01:45  9:57 N    

  384  29/37   M4549 Peter McLain         47 M Salt Point             NY 1:01:46  9:57 N    

  385  21/27   M4044 Ike Lovelass         44 M Vestal                 NY 1:01:50  9:57      

  386  13/20   F3539 Elizabeth Schuler-G  39 F Oneonta                NY 1:01:51  9:58      

  387  17/27   M5054 John Frisch          51 M West Oneonta           NY 1:01:55  9:58      

  388  17/26   F2529 Amanda Hagzan        29 F Albany                 NY 1:01:56  9:58      

  389  11/20   F1519 Molly Winch          18 F Srykersville           NY 1:01:56  9:59      

  390  16/28   F4549 Joan Dwyer           46 F Poughkeepsie           NY 1:01:59  9:59      

  391  24/34   F2024 Fritzi Flores        21 F                        NJ 1:02:04 10:00      

  392   9/17   F5054 Marie Gladstone      52 F Albany                 NY 1:02:05 10:00      

  393  18/26   F2529 Rachael Leary        25 F Oakland                ME 1:02:08 10:00      

  394  30/37   M4549 Richard Howe         45 M Bainbridge             NY 1:02:17 10:02      

  395  25/34   F2024 Kaitlyn Howe         20 F Bainbridge             NY 1:02:18 10:02      

  396   8/12   M6064 Dennis Brockman      60 M Milford                NY 1:02:19 10:02      

  397  18/22   M5559 Dan Maskin           57 M Oneonta                NY 1:02:36 10:05      

  398  11/17   F3034 Joann Battaglea      31 F Albany                 NY 1:02:40 10:06      

  399                                                                    1:02:41 10:06      

  400  19/22   M3034 Chilton Foley-Reyno  34 M Oneonta                NY 1:02:47 10:07      

  401   1/1    M     Cameron Hazard       13 M Oneonta                NY 1:02:48 10:07      

  402  14/20   F3539 Heather Slater       39 F Cranberry              PA 1:02:56 10:08      

  403  20/22   M3034 John Harris          30 M Fort Bragg             NC 1:02:56 10:08      

  404   5/9    F5559 Margaret Pendrak     57 F Oneonta                NY 1:02:58 10:08      

  405  10/17   F5054 Brenda Udovich       50 F Syracuse               NY 1:03:00 10:09      

  406  15/20   F3539 Diane Taylor         38 F S. Kortright           NY 1:03:05 10:10      

  407   3/4    M7099 Dillon Maier         74 M Oneonta                NY 1:03:11 10:10      

  408                Loren Moran          24   Oneonta                NY 1:03:16 10:11      

  409   6/9    F5559 Dorthoy Shultis      57 F Oneonta                NY 1:03:17 10:12      

  410  11/17   F5054 Cindy Benner         52 F Laurens                NY 1:03:26 10:13      

  411  50/53   M1519 Patrick Gatto        17 M Centereach             NY 1:03:33 10:14      

  412  31/37   M4549 William Huba         47 M Skaneatles             NY 1:03:40 10:15   O  

  413  26/34   F2024 Allison Zimmerman    24 F Oneonta                NY 1:03:41 10:15      

  414  17/28   F4549 Carol Ronovech       49 F Oneonta                NY 1:03:48 10:16      

  415  12/20   F1519 Kate Wilberdink      18 F Manalapan              NJ 1:03:51 10:17      

  416  27/34   F2024 Emily Kishbaugh      22 F Unadilla               NY 1:03:52 10:17      

  417  18/28   F4549 Elizabeth Burns      46 F Oneonta                NY 1:03:55 10:18      

  418  19/28   F4549 Lisa Flachs          48 F Oneonta                NY 1:03:55 10:18      

  419  19/26   F2529 Anne Pallischeck     29 F Otego                  NY 1:03:56 10:18      

  420  16/23   F4044 Vicky Finch          44 F New Lisbon             NY 1:03:56 10:18      

  421  12/17   F5054 Diane Georgeson      52 F Oneonta                NY 1:04:06 10:19      

  422  12/17   F3034 Jeannine Sienta-Sas  31 F Andes                  NY 1:04:07 10:20      

  423  21/22   M2529 Richard Sass Jr.     29 M Andes                  NY 1:04:07 10:20   O  

  424  20/28   F4549 Carolyn Mullin       45 F Afton                  NY 1:04:10 10:20 N    

  425  32/37   M4549 Mike Kinsella        49 M Unadilla               NY 1:04:10 10:20      

  426  18/27   M5054 Steven Kent          53 M Oneonta                NY 1:04:14 10:21      

  427  19/27   M5054 Jeff Anderson        51 M Bainbridge             NY 1:04:16 10:21      

  428  33/38   M2024 Chris Stafford       20 M Bainbridge             NY 1:04:17 10:21      

  429  51/53   M1519 Jamie Tripp          19 M Poughkeepsie           NY 1:04:17 10:21      

  430  34/38   M2024 Josh Wake            21 M Delhi                  NY 1:04:18 10:21      

  431  28/34   F2024 Erika Puffer         21 F Unadilla               NY 1:04:39 10:25      

  432  17/23   F4044 Corinna Caracci      40 F Cliftondale            N  1:04:47 10:26      

  433   5/5    M6569 Thomas Vetter        67 M Cooperstown            NY 1:04:48 10:26      

  434                Wing Mui Pier        41   Oneonta                NY 1:04:58 10:28      

  435  13/20   F1519 Maryann Rogas        19 F Oneonta                NY 1:04:59 10:28      

  436  22/27   M4044 Allan Richter        43 M Delmar                 NY 1:05:02 10:28      

  437  29/34   F2024 Eriell Kent          22 F Oneonta                NY 1:05:04 10:29      

  438  21/28   F4549 Anne Woulfe          46 F E. Berne               NY 1:05:19 10:31      

  439                Cailin George        41   Albany                 NY 1:05:22 10:32      

  440  20/27   M5054 John Purcell         50 M Oneonta                NY 1:05:22 10:32      

  441  20/26   F2529 Sita Fey             26 F Oneonta                NY 1:05:26 10:32      

  442  22/28   F4549 Alysia Howard        45 F Oneonta                NY 1:05:26 10:32      

  443   9/12   M6064 Peter Tautznik       61 M Gloversville           NY 1:05:30 10:33      

  444   4/6    F0114 McKenna Rowe         14 F Oneonta                NY 1:05:36 10:34       

  445  16/20   F3539 Terri Rowe           37 F Oneonta                NY 1:05:36 10:34      

  446  30/34   F2024 Nicole Conway        20 F Bainbridge             NY 1:05:39 10:34      

  447  21/22   M3034 John Greco           30 M Bay Village            OH 1:05:41 10:35      

  448  13/17   F3034 Stacey Vanderlip     30 F Endicott               NY 1:05:41 10:35      

  449  10/12   M6064 Peter Robinson       61 M Sidney                 NY 1:05:53 10:37      

  450  14/17   F3034 Lisa Rayes           34 F Eagle River            AL 1:05:57 10:37      

  451  13/17   F5054 Joann Kishbaugh      51 F Unadilla               NY 1:05:58 10:37      

  452  22/22   M3034 John Knoetgen        31 M Albany                 NY 1:06:07 10:39 N   C

  453  14/20   F1519 Kate Reinhardt       19 F Rochester              NY 1:06:20 10:41      

  454  23/28   F4549 Katy Barber          48 F Stamford               NY 1:06:23 10:41      

  455  17/20   F3539 Christina Gould      35 F Oneonta                N  1:06:26 10:42      

  456  23/27   M4044 Christopher Oreilly  41 M Schenectady            NY 1:06:32 10:43      

  457  15/20   F1519 Dominique Arcuri     15 F Utica                  NY 1:06:33 10:43      

  458                Daniel Crowell          M Cooperstown            NY 1:06:35 10:43      

  459  21/27   M5054 John Nader           53 M Oneonta                NY 1:06:35 10:43      

  460  22/27   M5054 Michael Arcuri       50 M Utica                  NY 1:06:40 10:44      

  461  23/27   M5054 Matt Marvel          52 M Oneonta                NY 1:06:41 10:44      

  462  18/23   F4044 Rebecca Phillips     42 F Schenectady            NY 1:06:48 10:45      

  463  24/28   F4549 Abbie More           49 F Oneonta                NY 1:06:49 10:46      

  464  28/29   M3539 Darren Gaisford      37 M Oneonta                NY 1:06:53 10:46      

  465  35/38   M2024 Jeremy Cuomo         21 M Oneonta                NY 1:06:54 10:46      

  466  31/34   F2024 Sara Chrystie        22 F Oxford                 NY 1:07:11 10:49      

  467  24/27   M4044 John Landis          41 M Jersey City            NJ 1:07:13 10:49      

  468   7/9    F5559 Anita Rebel          58 F Helcott Center         NY 1:07:13 10:49      

  469  24/27   M5054 Michael Leucvten     52 M Oneonta                NY 1:07:19 10:51      

  470  19/22   M5559 Gero Prehna          56 M Stamford               NY 1:07:21 10:51      

  471                Geoff Moore             M Oneonta                NY 1:07:25 10:51      

  472  18/20   F3539 Florence Krane       39 F Landcaster             PA 1:07:27 10:52      

  473  16/20   F1519 Madison Slagle       19 F Rome                   NY 1:07:28 10:52      

  474  19/23   F4044 Rebecca Shultz       40 F Laurens                NY 1:08:00 10:57      

  475  16/16   M0114 Chris Lentner        13 M Oneonta                NY 1:08:18 11:00      

  476  20/23   F4044 Frances Holderman    43 F Oneonta                NY 1:08:24 11:01      

  477  15/17   F3034 Melissa Oreilly      30 F Schenectady            NY 1:08:30 11:02      

  478  16/17   F3034 Kelly Knoetgen       33 F Albany                 NY 1:08:43 11:04       

  479  36/38   M2024 Michael Simonds      20 M Otego                  NY 1:08:43 11:04      

  480  33/37   M4549 Michael MacInerney   47 M Oneonta                NY 1:08:52 11:05      

  481  25/27   M5054 Dennis Lewis         51 M Harpursville           NY 1:08:53 11:06      

  482  25/28   F4549 Rachel Lutz Jessup   46 F Oneonta                NY 1:09:06 11:08      

  483  17/20   F1519 Samantha Allen       19 F Middletown             NY 1:09:21 11:10      

  484  34/37   M4549 Patrick Jackson      48 M Fabins                 NY 1:09:30 11:12      

  485  18/20   F1519 Brittany Ladner      19 F Oneonta                NY 1:09:32 11:12      

  486                Marie Davison           F Wilton                 NY 1:09:33 11:12      

  487  32/34   F2024 Shamia Dean          20 F Rensselaer             NY 1:09:33 11:12      

  488  33/34   F2024 Katie Mekenna        23 F Oneonta                NY 1:09:43 11:14      

  489  25/27   M4044 Craig Hackett        40 M South Plymouth         NY 1:09:53 11:15   0 c

  490  20/22   M5559 Steve Johnson        58 M Oneonta                NY 1:10:01 11:16      

  491   8/9    F5559 Linda Johnson        58 F Oneonta                NY 1:10:01 11:16      

  492  21/22   M5559 Michael Waters       55 M Norwich                NY 1:10:02 11:17      

  493  26/28   F4549 Valerie Horth        47 F Oneonta                NY 1:10:33 11:22      

  494  21/26   F2529 Jessica Dyer         26 F S.Newbenin             NY 1:10:33 11:22      

  495  21/23   F4044 Kristen Wasilewski   44 F S.E Vienna             VA 1:10:42 11:23      

  496  14/17   F5054 Jackie Frankel       50 F Oneonta                NY 1:10:42 11:23      

  497  35/37   M4549 Gerald D. Pondolfin  46 M Oneonta                NY 1:10:43 11:23      

  498  22/23   F4044 Kristine Hammond     41 F Oneonta                NY 1:10:44 11:23      

  499  26/27   M4044 William Vincent      41 M Herkimer               NY 1:11:06 11:27 N    

  500  22/26   F2529 Sandra Moxley        28 F Oneonta                NY 1:11:18 11:29      

  501   9/9    F5559 Ginny Krollman       55 F Amherst                NY 1:11:22 11:30      

  502  22/22   M5559 Rick Krollman        57 M Amherst                NY 1:11:22 11:30      

  503  19/20   F3539 Christina Decrase    39 F Oneonta                NY 1:11:48 11:34      

  504  23/23   F4044 Karen Joest          44 F Oneonta                NY 1:11:53 11:35      

  505  29/29   M3539 Joseph Vallette      36 M Laurens                NY 1:12:12 11:38      

  506  23/26   F2529 Sara Hammonds        28 F Oneonta                NY 1:12:14 11:38      

  507  27/28   F4549 Michelle Pietroboni  49 F Holley                 NY 1:12:14 11:38      

  508  26/27   M5054 Mike Babcock         51 M Walton                 NY 1:12:22 11:39      

  509   5/6    F0114 Mia Obergefell       10 F Oneonta                NY 1:13:20 11:49      

  510  15/17   F5054 Susan Obergefell     51 F Oneonta                NY 1:13:20 11:49      

  511  24/26   F2529 Gabrielle White      25 F Clifton Park           NY 1:13:27 11:50      

  512  36/37   M4549 J Lentner            45 M Oneonta                NY 1:13:42 11:52      

  513  52/53   M1519 Johnathon Finger     19 M Unadilla               NY 1:13:48 11:53      

  514  28/28   F4549 Julie Lovelass       46 F Vestal                 NY 1:13:55 11:54      

  515  19/20   F1519 Carly Tubbs          18 F Oneonta                NY 1:13:58 11:55      

  516                Jalicia Connell         F Oneonta                NY 1:13:58 11:55      

  517   1/2    F6569 Sally Endress        69 F Laurens                NY 1:14:12 11:57      

  518  22/22   M2529 Nate Gundlach        26 M Davenport              NY 1:14:41 12:02      

  519  17/17   F3034 Tara Gregory         34 F Oneonta                NY 1:14:55 12:04      

  520  20/20   F3539 Annemarrie Winchest  37 F Oneonta                NY 1:14:57 12:04      

  521  34/34   F2024 Tara Parlman         21 F Bullville              NY 1:15:02 12:05      

  522  11/12   M6064 Joseph Lazenby       63 M Harrisburg             NY 1:16:57 12:24      

  523  16/17   F5054 Patti Timoney        54 F Franklin               NY 1:17:12 12:26      

  524  20/20   F1519 Samantha Szkotak     19 F New York Mills         NY 1:17:13 12:26      

  525  37/37   M4549 Doug Clark           48 M Oneonta                NY 1:17:37 12:30      

  526  12/12   M6064 John R. Thompson     62 M Endicott               NY 1:17:41 12:31      

  527   2/2    F6064 Kathryn Bard         63 F Harrsisburg            PA 1:17:54 12:33      

  528  27/27   M5054 Bill Jackson         53 M Framingham             NY 1:18:02 12:34      

  529  25/26   F2529 Alyassa Vergari      25 F Oneonta                NY 1:20:49 13:01      

  530  17/17   F5054 Betsy Shultis        53 F Otego                  NY 1:20:49 13:01      

  531  26/26   F2529 Rachel Ranieri       28 F Arlington              VA 1:20:49 13:01      

  532   1/1    F7099 June Vyse Gravener   78 F Mount Upton            NY 1:27:42 14:07      

  533  53/53   M1519 Phil Kitain          19 M Drexel Hill            PA 1:29:03 14:20     c

  534  37/38   M2024 Wala Canario         23 M Oneonta                NY 1:29:30 14:25      

  535  38/38   M2024 Darwin Whipple       23 M Ballston Spa           NY 1:29:31 14:25     c

  536   2/2    F6569 Marge O'Mara         66 F Oneonta                NY 1:31:34 14:45      

  537  27/27   M4044 Andy Spence          43 M Oneonta                NY 1:32:27 14:53      

  538   6/6    F0114 Angelina Burr        08 F Oneonta                NY 1:47:37 17:20      

  539   4/4    M7099 Joesph Mungavin      78 M East Worcester         NY 1:53:02 18:12      


 

                              16'TH ANNUAL PIT RUN'S 5K & 10K

                       IN MEMORY OF OFFICIER RICKY J. "PIT" PARISIAN

                                 NEAHWA PARK, ONEONTA, NY

                                  SUNDAY OCTOBER 4, 2009

 

                              RESULTS BY FINISH RIGHT TIMING

                         518-312-0886         WWW.FINISHRIGHT.COM